LEU MK4 12-40X60MM TMR TACTICAL SPOTTING SCOPE
Mfg Part Number: 60040 Manufacturer: Leupold & Stevens
With either a Leupold Mil Dot reticle or Leupold Tactical Milling Reticle (TMR) the Leupold Mark 4 spotting scope enables a sniper and spotter to view the same targets the same way. Xtended Twilight Lens System - DiamondCoat 2 - Folded Light Path - Smooth Focusing - Armor coated rugged and waterproof. - Fold Down Rubber Eyecups - Tripod Ready - 100% Waterproof and Fog Proof - Tripod and Digital Camera Compatible - BAK 4 Prisms - Actual Magnification: 12x - 40x - Angular FOV: 3.20 degrees - 1.0 degrees - Twilight Factor: 26.80 - 48.90 - Exit Pupil: 4.8 mm - 1.5 mm - Eye Relief: 30mm - Objective Clear Aperture: 60mm - Length: 12.4 - Weight: 37 oz - Close Focus Distance: 36'